Tidsschema vinter-OS 2018

Vinter-OS i Pyeongchang, Sydkorea är nu i full gång och pågår till den 25 februari.

Kanal 5 - som ingår i Söderhamn Näras basutbud - är huvudkanal för sändningarna.

Övriga kanaler som sänder är Kanal 9 HD, Eurosport 1 HD och 2 HD.

Torsdag 8 februari
01.05 Curling, mixeddubbel, grundspel
12.05 Curling, mixeddubbel, grundspel
13.30 Backhoppning, herrar, normalbacke, kval

Fredag 9 februari
00.35 Curling, mixeddubbel, grundspel
02.00 Freestyle, damer, puckelpist, kval
02.00 Konståkning, lagtävling, herrar och par, kortprogram
03.45 Freestyle, herrar, puckelpist, kval
05.35 Curling, mixeddubbel, grundspel
12.00 Invigning

Lördag 10 februari
01.05 Curling, mixeddubbel, grundspel
02.00 Snowboard, herrar, slopestyle, kval
08.15 Längdskidor, damer, skiathlon
08.40 Ishockey, damer, grundspel Japan - Sverige
11.00 Short track, herrar 1 500 m final, damer 500 m kval, damer 3 000 m stafett kval
11.10 Rodel, herrar, enmans, heat 1 och 2
12.00 Skridsko, damer, 3 000 m, individuellt
12.05 Curling, mixeddubbel, grundspel
12.15 Skidskytte, damer, 7,5 km, sprint
13.10 Ishockey, damer, grundspel Schweiz - Sydkorea
13.35 Backhoppning, herrar, normalbacke, final

Söndag 11 februari
01.05 Curling, mixeddubbel, grundspel
02.00 Konståkning, lagtävling, isdans och damer, korta program, par fritt program
02.00 Snowboard, herrar, slopestyle, final
03.00 Alpint, herrar, störtlopp
05.30 Snowboard, damer, slopestyle, kval
07.15 Längdskidor, herrar, skiathlon
08.00 Skridsko, herrar, 5 000 m, individuellt
08.40 Ishockey, damer, grundspel Finland - USA
10.50 Rodel, herrar, enmans, heat 3 och 4
11.30 Freestyle, damer, puckelpist, final omgång 1
12.05 Curling, mixeddubbel, skiljeomgångar
12.15 Skidskytte, herrar, 10 km, sprint
13.00 Freestyle, damer, puckelpist, final omgång 2 och 3
13.10 Ishockey, damer, grundspel Kanada - Ryssland

Måndag 12 februari
01.05 Curling, mixeddubbel, semifinaler
02.00 Snowboard, damer, slopestyle, final
02.00 Konståkning, lagtävling, herrar, damer och isdans fritt program
02.15 Alpint, damer, storslalom, åk 1
05.30 Snowboard, damer, halfpipe, kval
05.45 Alpint, damer, storslalom, åk 2
08.40 Ishockey, damer, grundspel Schweiz - Japan
11.10 Skidskytte, damer 10 km, jaktstart
11.30 Freestyle, herrar, puckelpist, final omgång 1
11.50 Rodel, damer, enmans, heat 1 och 2
12.05 Curling, mixeddubbel, semifinaler
13.00 Skidskytte, herrar, 12,5 km, jaktstart
13.00 Freestyle, herrar, puckelpist, final omgång 2 och 3
13.10 Ishockey, damer, grundspel Sverige - Sydkorea
13.30 Skridsko, damer, 1 500 m, individuellt
13.50 Backhoppning, damer, normalbacke, final

Tisdag 13 februari
01.05 Curling, mixeddubbel, bronsmatch
02.00 Snowboard, damer, halfpipe, final
03.30 Alpint, herrar, kombination, störtlopp
05.00 Snowboard, herrar, halfpipe, kval
07.00 Alpint, herrar, kombination, slalom
08.40 Ishockey, damer, grundspel Kanada - Finland
09.30 Längdskidor, damer/herrar, sprint, klassiskt, kval
11.00 Short track, damer 500 m final, herrar 1 000 m kval, herrar 5 000 m stafett kval
11.30 Rodel, damer enmans, heat 3 och 4
12.00 Längdskidor, damer/herrar, sprint, finaler
12.00 Skridsko, herrar 1 500 m, individuellt
12.05 Curling, mixeddubbel, final
13.10 Ishockey, damer, grundspel USA - Ryssland

Onsdag 14 februari
01.05 Curling, herrar, grundspel
02.00 Konståkning, par, korta programmet
02.15 Alpint, damer, slalom, åk 1
02.30 Snowboard, herrar, halfpipe, final
04.10 Ishockey, damer, grundspel Sverige - Schweiz
05.45 Alpint, damer, slalom, åk 2
06.05 Curling, damer, grundspel
07.00 Nordisk kombination, ind. Gundersen, normalbacke
08.40 Ishockey, damer, grundspel Sydkorea - Japan
09.45 Nordisk kombination, ind. Gundersen, 10 km
11.00 Skridsko, damer, 1 000 m, individuellt
12.05 Skidskytte, damer, distans 15 km
12.05 Curling, herrar, grundspel
12.20 Rodel, tvåmanna, heat 1 och 2
13.10 Ishockey, herrar, grundspel Slovakien - Ryssland, USA - Slovenien

Torsdag 15 februari
01.05 Curling, damer, grundspel
02.00 Skeleton, herrar, heat 1 och 2
02.30 Konståkning, par, fritt program
03.00 Snowboard, herrar, snowboardcross seedningsrunda
03.00 Alpint, herrar, super-G
04.10 Ishockey, herrar, grundspel Finland - Tyskland
04.10 Ishockey, damer, grundspel USA - Kanada
05.30 Snowboard, herrar, snowboardcross, finaler
06.05 Curling, herrar, grundspel
07.30 Längdskidor, damer, 10 km fristil
08.40 Ishockey, herrar, grundspel Norge - Sverige
08.40 Ishockey, damer, grundspel Ryssland - Finland
12.00 Freestyle, damer, hopp, kval
12.00 Skidskytte, herrar, distans, 20 km
12.00 Skridsko, herrar, 10 000 m, individuellt
12.05 Curling, damer, grundspel
13.10 Ishockey, herrar, grundspel Tjeckien - Sydkorea, Schweiz - Kanada
13.30 Rodel, lag, stafett

Fredag 16 februari
01.05 Curling, herrar, grundspel
01.30 Skeleton, herrar, heat 3 och 4
02.00 Snowboard, damer, snowboardcross, seedningsrunda
02.00 Konståkning, herrar, korta programmet
04.10 Ishockey, herrar, grundspel USA - Slovakien
04.15 Snowboard, damer, snowboardcross, finaler
06.05 Curling, damer, grundspel
07.00 Längdskidor, herrar, 15 km fristil
08.40 Ishockey, herrar, grundspel Ryssland - Slovenien
12.00 Freestyle, damer, hopp, final
12.00 Skridsko, damer, 5 000 m, individuellt
12.05 Curling, herrar, grundspel
12.20 Skeleton, damer, heat 1 och 2
13.10 Ishockey, herrar, grundspel Finland - Norge, Sverige - Tyskland
13.30 Backhoppning, herrar, stora backen, kval

Lördag 17 februari
01.05 Curling, damer, grundspel
02.00 Freeski, damer, slopestyle, kval
02.00 Konståkning, herrar, fritt program
03.00 Alpint, damer, super-G
04.10 Ishockey, herrar, grundspel Kanada - Tjeckien
04.10 Ishockey, damer, kvartsfinal
05.00 Freeski, damer, slopestyle, finaler
06.05 Curling, herrar, grundspel
08.40 Ishockey, herrar, grundspel Sydkorea - Schweiz
08.40 Ishockey, damer, kvartsfinaler
10.30 Längdskidor, damer, 4x5 km, stafett
11.00 Short track, damer 1 500 m final, herrar 1 000 m final
12.00 Freestyle, herrar, hopp, kval
12.05 Curling, damer, grundspel
12.15 Skidskytte, damer, 12,5 km, masstart
12.20 Skeleton, damer, heat 3 och 4
13.10 Ishockey, herrar, grundspel Slovenien - Slovakien
13.30 Backhoppning, herrar, stora backen, final

Söndag 18 februari
01.05 Curling, herrar, grundspel
02.00 Freeski, herrar, slopestyle, kval
02.15 Alpint, herrar storslalom, åk 1
04.10 Ishockey, herrar, grundspel Tyskland - Norge
04.10 Ishockey, damer, placeringsmatcher
05.15 Freeski, herrar, slopestyle, finaler
05.45 Alpint, herrar, storslalom, åk 2
06.05 Curling, damer, grundspel
07.15 Längdskidor, herrar, 4x10km, stafett
08.40 Ishockey, herrar, grundspel Tjeckien - Schweiz
08.40 Ishockey, damer, placeringsmatcher
12.00 Freestyle, herrar, hopp, final
12.00 Skridsko, herrar lag jaktstart kval, damer 500 m individuellt
12.05 Bob, tvåmanna, heat 1 och 2
12.05 Curling, herrar, grundspel
12.15 Skidskytte, herrar, 15 km, masstart
13.10 Ishockey, herrar, grundspel Sverige - Finland

Måndag 19 februari
01.05 Curling, damer, grundspel
01.30 Snowboard, damer, big air, kval
02.00 Freeski, damer, halfpipe, kval
02.00 Konståkning, isdans, korta programmet
05.10 Ishockey, damer, semifinal
06.05 Curling, herrar, grundspel
12.00 Skridsko, damer lag jaktstart kval, herrar 500 m individuellt
12.05 Curling, damer, grundspel
12.15 Bob, tvåmanna, heat 3 och 4
13.10 Ishockey, damer, semifinal
13.30 Backhoppning, herrar, lag, stora backen

Tisdag 20 februari
01.05 Curling, herrar, grundspel
02.00 Konståkning, isdans, fria danser
02.30 Freeski, damer, halfpipe, final
04.10 Ishockey, herrar, åttondelsfinal
04.10 Ishockey, damer, placeringsmatcher
05.00 Freeski, herrar, halfpipe, kval
06.05 Curling, damer, grundspel
08.40 Ishockey, herrar, åttondelsfinal
08.40 Ishockey, damer, placeringsmatcher
11.00 Short track, damer 1 000 m kval, herrar 500 m kval, damer 3 000 m stafett final
11.00 Nordisk kombination, ind. Gundersen, stora backen
12.05 Curling, herrar, grundspel
12.15 Skidskytte, mixed, stafett
12.50 Bob, damer, heat 1 och 2
13.10 Ishockey, herrar, åttondelsfinaler
13.45 Nordisk kombination, ind. Gundersen, 10 km

Onsdag 21 februari
01.05 Curling, damer, grundspel
01.30 Snowboard, herrar, big air, kval
02.00 Konståkning, damer, korta programmet
03.00 Alpint, damer, störtlopp
03.30 Freestyle, herrar, skicross, seedningsrunda
04.10 Ishockey, herrar, kvartsfinal
05.15 Freestyle, herrar, skicross, finaler
06.05 Curling, herrar, grundspel
08.40 Ishockey, herrar, kvartsfinal
08.40 Ishockey, damer, bronsmatch
09.00 Längdskidor, sprintstafett, damer och herrar, kval
11.00 Längdskidor, sprintstafett, damer och herrar, finaler
12.00 Skridsko, damer/herrar, lag, finaler
12.05 Curling, damer, grundspel
12.40 Bob, damer, heat 3 och 4
13.10 Ishockey, herrar, kvartsfinaler

Torsdag 22 februari
01.05 Curling, skiljeomgångar
02.15 Alpint, herrar, slalom, åk 1
03.30 Freeski, herrar, halfpipe, final
04.00 Snowboard, damer/herrar, parallellstorslalom, kval
05.10 Ishockey, damer, final
05.45 Alpint, herrar slalom, åk 2
08.30 Nordisk kombination, lag, Gundersen, stora backen
11.00 Short track, herrar 500 m final, damer 1 000 m final, herrar 5 000 m stafett final
11.20 Nordisk kombination, lag, Gundersen 4x5 km
12.05 Curling, herrar, semifinaler
12.15 Skidskytte, damer, stafett, 4x6 km

Fredag 23 februari
01.30 Snowboard, damer, big air, final
02.00 Konståkning, damer, fritt program
03.00 Alpint, damer, kombination, störtlopp
03.30 Freestyle, damer, skicross, seedningsrunda
05.15 Freestyle, damer, skicross, finaler
06.30 Alpint, damer, kombination, slalom
07.35 Curling, herrar, bronsmatch
08.40 Ishockey, herrar, semifinal
11.00 Skridsko, herrar, 1 000 m, final
12.05 Curling, damer, semifinaler
12.15 Skidskytte, herrar, stafett, 4x7,5 km
13.10 Ishockey, herrar, semifinal

Lördag 24 februari
01.30 Bob, fyrmanna, heat 1 och 2
02.00 Snowboard, herrar, big air, final
03.00 Alpint, lagtävling
04.00 Snowboard, damer/herrar, parallellstorslalom final
06.00 Längdskidor, herrar, 50 km, masstart
07.35 Curling, herrar, final
12.00 Skridsko, damer/herrar, masstart
12.05 Curling, damer, bronsmatch
13.10 Ishockey, herrar, bronsmatch

Söndag 25 februari
01.05 Curling, damer, final
01.30 Bob, fyrmanna, heat 3 och 4
01.30 Konståkning, galashow
05.10 Ishockey, herrar, final
07.15 Längdskidor, damer, 30 km, masstart
12.00 Avslutning

 

 

Vad sänds på respektive tv-kanal?

Kanal 5: Huvudkanal, med alla de största evenemangen och svenskhoppen.

Kanal 9 HD: Kompletterar, (bl.a. när tävlingarna krockar).

Eurosport 1 HD: Ishockeyns hemmakanal.

Eurosport 2 HD: Bredare utbud, ur internationellt perspektiv

Till toppen