Larm om läckage

Har du fått larm om att du har ett läckage i din fastighet ska du se över alla tappställen du har.

Oftast beror läckaget på rinnande toaletter. En toalett som står och rinner låter oftast lite, men inte alltid. Du kan enkelt kolla om den läcker genom att låta toaletten vara i några timmar och sedan ta lite toalettpapper och dra på porslinet i skålen. Blir papperet blött är det troligen den som är orsaken.

En annan vanlig orsak är trädgårdsutkastaren, om man stängt av vattnet på pistolen på slangen och glömt att stänga av kranen.

En tredje orsak kan vara varmvattenberedaren. På varmvattenberedaren finns en säkerhetsventil som löser ut om vattnet i beredaren blir för varmt och släpper ut övertrycket automatiskt. Med tiden kan säkerhetsventilen börja kärva och det leder till att vattnet kan leta sig ut den vägen. Lokalisera ventilen och se efter om det kommer vatten från den.

Om du inte hittar läckaget så står det aktuella flödet i vattenmätarens display. Under de stora siffrorna som visar förbrukningen står det aktuella flödet med fyra mindre siffor och representerar flödet just nu per timme.

Hittar du ändå inte läckaget kan du kontakta vår kundservice så ringer en tekniker upp och hjälper dig vidare.